A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Беївський ліцей
Липоводолинської селищної ради Сумської області

Безпека дитини вдома: консультація для батьків

Дата: 23.06.2023 17:48
Кількість переглядів: 68

На жаль, статистика нещасних випадків за участю дітей, які перебували навіть під наглядом батьків, занадто велика. Саме такі ситуації змушують задуматися про те, що слід бути трохи уважніше по відношенню до своїх дітей. Турботливі батьки просто зобов’язані знати правила, які їх чадо мусить дотримуватися, перебуваючи вдома. Саме вдома, дитина починає свій шлях, вчиться говорити і розвивається, робить свої перші кроки, зростає. Стаючи підлітком, він співіснує разом з дорослими членами сім’ї. У той час, поки дитина зовсім мала і не може самостійно ходити, ймовірність його безпеки вище, так як він не зможе заподіяти сам собі шкоди.

Безпека дитини в будинку

Наш власний будинок  це місце, де ми розслабляємося і відчуваємо себе захищеними. Але, щоб це було так, є певні деталі, які ми ніколи не повинні залишати поза увагою. І є ризики, про які нам іноді нічого не відомо, і наслідків яких ми можемо уникнути, якщо будемо зручно аналізувати різні кімнати нашого будинку. Безпека дітей не є чимось тривіальним, що може бути залишено на волю випадку, особливо тому, що наймолодші з дому найчастіше страждають від нещасних випадків.

Зазвичай, слово небезпека асоціюється з якимись катаклізмами, але, що стосовно маленької дитини, в побуті його можуть підстерігати самі непередбачені обставини, які можливо зможуть завдати фізичної шкоди здоров’ю. З появою перших кроків малюка, у нього з’являється можливість щось на себе звалити, перевернути, порізатися або вдаритися.

Звичайно, було б здорово ні на хвилину не відпускати від себе дитини, щоб стежити за кожним його кроком, але це неможливо, так як малюки дуже рухливі і активні, а батьки бувають розсіяними або втомленими. Але можна спробувати забезпечити безпечне перебування дитини в будинку.

Вітальня

Як правило, у вітальні чадо проводить велику кількість свого часу, і щоб убезпечити малюка від негативних наслідків і себе від переживань, краще всього прибрати з поля зору ті предмети, які можуть зацікавити дитину, а тим більше завдати шкоди її здоров’ю. До того ж, батьки в такій ситуації перестануть забороняти дитині що-небудь чіпати, і вона зможе відчути себе більш самостійною. Якщо у вітальні є такий елемент декору, як камін, і в момент його роботи найкраще буде все-таки стежити за непосидою, адже він може обпектися.

Кухня

На кухні кожна мама проводить величезну кількість свого часу, саме тому, дитина знаходиться там не менше. Але кухня є джерелом різних небезпек для малюка. Тому варто подивитися на свій кухонний простір і подумати, в яких місцях дитина може поранитися.

Як і у вітальні, на кухні можуть бути досить небезпечні меблі з гострими кутами. Якщо в радіусі доступності у дитини будуть кухонні шафки, то слід їх замкнути спеціальними блокаторами, або прибрати з них всі небезпечні предмети. З появою  нового члена сім’ї, мамі досить часто доводиться робити вологе прибирання в тому числі і на кухні, особливо коли малюк починає повзати. Тому ще до народження дитини можна подумати про те, що слід постелити на кухні фактурний лінолеум, він не дуже ковзає, і витримує абсолютно всі випробування від дітей. Замінити нековзну поверхню килимками можна, але це не дуже гігієнічно, та й прати їх доведеться досить часто, а це зайвий клопіт.

Як і в будь-який інший кімнаті, на кухні, розетки не повинні бути доступні дитині. Можна використовувати спеціальні зручні заглушки. Плита на кухні часто є причиною нещасних випадків. Тому рекомендується готувати їжу на далеких конфорках, щоб дитина не змогла перекинути на себе каструлю з гарячою водою або киплячий чайник.

На кухонному просторі завжди багато побутової техніки, яка цікава дитині. Рекомендується прибирати всі шнури від техніки. При придбанні нових кухонних гаджетів, краще вибрати такі, в яких є функція батьківського контролю, вона ніколи не буде зайвою.

Дитяча

Батьки завжди хочуть для своєї дитини найкращого, в тому числі і кімнату. Але, вибираючи дизайн і меблі, рідко хто пам’ятає про безпеку. Меблі в такій кімнаті повинні бути без гострих кутів. Якщо в дитячій кімнаті присутні розетки, то їх обов’язково варто закрити заглушками. Невелике джерело світла в дитячій просто необхідне, щоб дитина, прокинувшись вночі, не злякалась. І батькам це теж буде на користь, зручніше буде добиратися до ліжка малюка. Джерело світла варто вибрати більш безпечне, без гострих кутів і з міцною конструкцією, бажано з натуральних матеріалів.

Щоб дитина спокійно могла насолоджуватися видом з вікна, а батьки при цьому не переживали, потрібно поставити на вікна спеціальний дитячий замок Дія ручки вікна відновитися тільки тоді, коли ключ виявиться в цьому замку, який буде знаходитися у батьків. Не варто переживати про надходження кисню в кімнату, замок дозволяє активувати режим провітрювання.

Ванна кімната

У більшості батьків траплялася ситуація, в якій вони відволікалися на телефонний дзвінок, а їх чадо закривалося у ванній. Для зручності, можна встановити спеціальний замок з захистом від замикання.

Під час самого купання, дитину так само можуть чекати різні небезпеки  дитина може посковзнутися у ванній, або в душовій кабіні. І щоб уникнути цього, батькам можна взяти на озброєння таку пораду  покласти в місце купання килимок на липучках. Він відмінно чинитиме опір ковзанню. До кранів діточок теж бажано не допускати, в цьому допоможе спеціальний м’який кожух.

Якщо ванна кімната і санвузол суміщений, то кращим рішенням буде заблокувати кришку унітазу знімним замком, дитина може і не постраждати, але ось діставати речі з санвузла  не найприємніше заняття. Щоб малюк не впав і не вдарився об кахель, можна приклеїти на підлогу спеціальні смуги, які не дадуть чаду ковзати по поверхні

Діти і вікна

Коли настають теплі деньки, починається сезон відкритих вікон. І, на жаль, він приносить багато нещасних випадків, пов’язаних з дітьми. Існує кілька простих правил по техніці безпеки поблизу вікон:

  • В першу чергу, не варто залишати дитину одну в кімнаті, де є відкрите вікно, або якщо у малюка є можливість відкрити його.
  • Слід перед початком сезону перевірити всі вікна на справність, щоб уникнути непоправних ситуацій та самовільного їх відкриття.
  • Якщо все ж дитина залишається в кімнаті одна, краще залишити вікно в режимі провітрювання, так вона не зможе його відкрити навстіж.
  • Батькам варто звернути увагу на замки для вікон з ключем, які можна закрити, а ключ забрати.
  • Дітям краще за все не показувати, як відкривається і закривається вікно, так як у них відмінна пам’ять, і вони все запам’ятовують дуже швидко. Під час маніпуляції краще відвернути їхню увагу на щось більш цікаве.
  • Найголовніше правило, це вплинути на дитину з точки зору виховання, батькам необхідно пояснити своїй дитині, що не потрібно з нього визирати і ставати на підвіконня. Для того, щоб малюк послухався порад, дорослі самі не повинні нехтувати цими правилами. Так само, дітям краще не бачити, як мама або тато миє вікно.
  • Слід пам’ятати, що вікна бувають не тільки вдома, тому дотримуватися правил безпеки необхідно в гостях і в будь-яких інших приміщеннях.

Для того, щоб уникнути трагедії, батькам не потрібно залишати дитину вдома одну навіть на хвилину, особливо під час сну. Зазвичай, діти випадають з вікна в той момент, коли батьки відсутні. Щоб малюк не зміг дістатися до підвіконня, потрібно прибрати від вікна всі меблі, на які дитина може залізти.

Найпопулярніша омана дорослих  це те, що москітні сітки стануть перешкодою для дитини і убезпечать її від падіння. Це далеко не так, такі сітки дають дітям помилкову надію, що за нею вони в безпеці. Таким чином, малюк може спертися на москітну сітку і випасти разом з нею. Таких випадків безліч.

Для більшої безпеки можна встановити на вікна спеціальні решітки. Але слід пам’ятати, що в разі надзвичайних ситуацій, у дорослих повинна бути можливість легко їх відкрити. Якщо на вулиці відбувається щось цікаве, що потрібно показати дитині, батьки повинні дуже міцно тримати малюка так як у них спостерігається підвищена активність. І ні в якому разі не треба тримати малюка за одяг.

Щоб дитина так само не змогла відкрити вікно за допомогою ручки, можна просто зняти її, і надіти при необхідності.

Мабуть, ще один важливий момент безпеки дитини вдома є вхідні двері. Батьки повинні чітко пояснити дитині, що їх не можна відкривати незнайомим людям і впускати їх до приміщення. Навіть якщо той, хто дзвонить в двері, здається дитині знайомим.

Пам’ятка для батьків

Перше, що повинні знати батьки, це те, що чим менше діти, тим більша ймовірність, що вони потраплять в небезпечне становище. Один з ризиків, який найчастіше виникає, якщо ми говоримо про безпеку для дітей вдома,  це випадкові отруєння, викликані прийомом ліків, засобів для чищення, косметики і тому подібного. Вони трапляються з особливою частотою у неповнолітніх протягом трьох років. Щоб уберегти нас від таких небезпек, застосовуються такі принципи:

  1. Ніколи не залишайте дітей одних. Вкрай важливо, щоб дитина завжди знаходилась під наглядом дорослого і щоб, в разі відсутності дорослих, це не відбувалося протягом надмірного часу.
  2. Захистіть, або яким-небудь чином обмежте доступ дітей до небезпечних зон, таких як сходи, басейни та інші подібні елементи будинку. Якщо ви відправляєтеся у відпустку, постарайтеся не випускати дітей з поля зору.
  3. Подбайте про захист всіх роз’ємів електричної мережі. Для цього продаються невеликі пластикові корпусу, які не дозволяють дітям тикати пальцями або предметами в розетки.
  4. Обережно використовуйте будь-який прилад, що працює на газу, наприклад, кухонні плити або печі.
  5. Зберігайте всі небезпечні продукти в недоступному для дітей місці.

Але, в залежності від того, якого віку дитина, можна навчити своє чадо акуратно і уважно користуватися голкою, ножем і ножицями. Дорослі повинні бути дуже уважні, коли в будинку знаходиться малюк і ховати від дитячого погляду:

  • Побутову хімію
  • Лікарські препарати
  • Алкоголь
  • Сигарети
  • Ріжучо-колючі предмети

Безпечне перебування дитини вдома повністю залежить від відповідальності дорослих, так як діти у віці до 7 років проявляють велику активність до навколишнього середовища і різних предметів. Безпека дитини вдома  це комплексна турбота батьків, так як дитина повинна бути в безпеці на кухні, у ванній, в дитячій, у вітальні і т.д. У будь-якому випадку, дошкільник повинен перебувати вдома під постійним наглядом дорослих. Краще убезпечити дитину належним чином і уникнути біди, ніж потім горювати про те, що трапилося. Адже стан здоров’я. і часом. навіть життя дитини залежать від дорослого.

Джерело: сайт "Всеосвіта", автор: Жижченко Ірина Олександрівна

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора