10 зимових занять на свіжому повітрі для дошкільнят
Якщо ви працюєте в дитячому садку, ви знаєте, що діти повинні чергувати заняття в класі і на свіжому повітрі. Дітям потрібно рухатися і проявляти активність навіть у зимовий час. І хоча зимові прогулянки не можуть бути такими довгими і різноманітними, як в іншу пору року, все ж вони можуть принести дітям велику користь. Під час таких прогулянок діти можуть задавати питання, які б не задали у теплу пору року (наприклад: «Куди діваються птахи і тварини взимку?», «З чого зроблений сніг» тощо). Ви можете розповісти дітям багато пізнавальних фактів про навколишню природу - і для цього вам достатньо просто вийти з ними на вулицю.
Якщо ви плануєте прогулянки з дітьми на вулиці, заздалегідь попередьте про це батьків. Діти повинні бути одягнені відповідно до погоди. Попросіть батьків дати дітям запасні рукавиці і шапку на випадок, якщо дитина забрудниться.
Коли ви будете готові до зимових прогулянок на свіжому повітрі, ви можете спробувати заняття, які, безсумнівно, сподобаються дітям.
1. Спостерігайте за хвойними деревами
Взимку особливо помітні хвойні дерева. Спостереження за ними допоможе дітям більше дізнатися про навколишнє середовище. Якщо поруч зі школою, дитячим садом ростуть сосни або ялини, ви можете здійснити прогулянку біля них. Запропонуйте дітям такі заняття:
- шукайте шишки на землі і на деревах;
- шукайте годівниці для птахів на листяних деревах;
- станьте під сосною або ялиною і подивіться вгору крізь гілки. Нехай діти розкажуть, що вони бачать. У свою чергу, ви розкажіть дітям про те, що хвойні дерева захищають від негоди;
- розкажіть дітям про те, що вік сосни або ялини можна визначити за кількістю мутовок (ярусів гілок, розташованих кільцями). Запропонуйте дітям визначити вік дерева.
2. Виберіть дерево
Здійсніть прогулянку до найближчого парку. Запропонуйте дітям вибрати дерево, яке їм подобається, і поспостерігати за ним. Запропонуйте поміркувати над такими питаннями:
- Чим вибране дерево схоже на навколишні дерева і чим відрізняється від них?
- Як це дерево допомагає навколишньому середовищу?
- Це дерево живе? Як дитина про це дізналась?
Запропонуйте дітям записати ознаки того, як за зовнішнім виглядом дерева дізнатися, що настала зима. Це можуть бути голі гілки, сліди тварин на снігу біля дерева, годівниці на гілках тощо.
3. Дуйте мильні бульбашки
Пускання мильних бульбашок - це не тільки літнє заняття. Візьміть на прогулянку мильний розчин. Запропонуйте дітям пускати бульбашки і спостерігати, як вони кристалізуються на морозі. Поспостерігайте, як бульбашки, долітаючи до землі, не лопають, а котяться по асфальту. Запропонуйте дітям доторкнутися до бульбашок і описати, що вони при цьому відчувають. Зрештою мильний розчин замерзне, і діти зможуть спостерігати, як на поверхні з'являться кристали. Після цього розкажіть дітям про те, як рідини замерзають при низькій температурі. Після цього повертайтеся в приміщення, щоб не замерзнути.
Пам'ятайте, що цей експеримент можна провести тільки при температурі нижче нуля. Мильний розчин перед виходом на вулицю краще охолодити.
4. Проведіть експеримент з водою і снігом
Роздайте кожній дитині по три чашки і винесіть їх на вулицю, щоб наповнити їх снігом. Потім поверніться в приміщення. Долийте в першу чашку з снігом трохи гарячої води, в другу - трохи води кімнатної температури і в третю - трохи холодної води. Попросіть дітей порівняти, що стало зі снігом в кожній чашці.
Цей кумедний науковий експеримент продемонструє дітям, як і при якій температурі тане сніг. На початку експерименту запитайте у дітей, що вони знають про сніг і що, на їхню думку, станеться, якщо додати в сніг воду. Сніг розтане чи залишиться таким же, як і раніше?
5. Зробіть годівницю для птахів
Розкажіть дітям про птахів, які не відлітають на зиму в теплі краї. Щоб ваша розповідь була наочною, зробіть разом з дітьми годівницю для птахів. Годівницю можна зробити зі звичайних шишок.
Візьміть шишку і обв'яжіть навколо неї мотузку. Потім змішайте арахісове масло з кукурудзяним борошном і вівсяними пластівцями. Ложкою або пальцями нанесіть цю суміш на шишку. Насамкінець насипте на тарілку різне насіння і обваляйте в ньому шишку, щоб покрити всю поверхню.
Повісьте годівницю на дерево і спостерігайте за птахами і білками, які будуть приходити до годівниці. Запропонуйте дітям записувати види птахів, яких вони побачать, і порівняти з тими, яких вони зазвичай бачать влітку.
6. Навколишні звуки
Ця гра навчить дітей звертати увагу на звуки зимової природи. Дайте кожній дитині розрізану навпіл картонну тарілку. На одній половині діти повинні написати «Природа», а на іншій - «Люди і машини». Під час прогулянки на першій половині діти повинні зобразити звуки природи: хрускіт снігу, заметіль, біг тварин по снігу тощо. На другій половині діти зображують звуки снігоприбиральної машини або двигуна автомобіля, голоси людей тощо.
Коли ви повернетеся в приміщення, попросіть дітей поділитися тим, що вони почули. Запишіть на дошці всі звуки, які назвуть діти.
7. Сліди тварин
На кілька годин станьте слідопитами і вирушайте на пошуки слідів тварин. Пошук відповіді на питання: «Чиї це сліди?» може виявитися надзвичайно цікавим для дітей. Ця гра добре розвиває спостережливість.
Під час гри ви можете дати дітям підказки:
- Відбитки слідів. Чи є у тварини кігті? Скільки їх?
- Сліди пір'я. Якщо поруч зі слідами лап є ще й загублені пір'їни, це може стати хорошою підказкою.
- Хода. Тварина йшла чи бігла? Постановка лап паралельна чи діагональна?
- Послід. Це може викликати у дітей сміх, але це також вказує на те, що тут недавно була тварина.
- Сліди пазурів на корі дерев. Подібні знаки можуть також вказувати на те, що тут була тварина.
8. Створіть аплікацію з природних матеріалів
Навіть якщо взимку не ростуть яскраві квіти, це не означає, що не можна створити аплікацію. Під час прогулянки запропонуйте дітям зібрати все, що вони захочуть використовувати в аплікації. Це може бути листя, гілки або навіть каміння. Візьміть кольорові олівці і намалюйте дерево або тварин, яких можна зустріти взимку. Додайте до малюнка природні матеріали. Поруч з малюнком напишіть свої спостереження. Наскільки велика тварина, зображена на малюнку? На кого чи на що вона схожа?
Ви можете взяти на прогулянку фотоапарат і сфотографувати місця, які ви досліджували, і інші об'єкти, які діти могли пропустити. Коли ви повернетеся в приміщення, обговоріть з дітьми те, що їм найбільше запам'яталося під час прогулянки.
9. У пошуках квітів
Хоча взимку практично вся природа пофарбована в білий колір, все ж можна знайти велику кількість барвистих об'єктів. Роздайте кожній дитині аркуш паперу, поділений на дві колонки. У лівому стовпчику написано назву кольору, у правому дитина повинна намалювати предмети, що відповідають цьому кольору. При творчому підході діти можуть відшукати багато потрібних предметів взимку.
10. Полювання за скарбами
Ця гра завжди приносить дітям багато задоволення. Перед виходом на вулицю складіть для дітей список предметів, які їм потрібно буде знайти. Це можуть бути шишки, камінці, гілки тощо. А тепер давайте дітям список і кошик і скажіть, що під час прогулянки вони повинні зібрати якомога більше предметів зі списку.
Ви можете додати до списку такі пункти, які включать уяву дітей, наприклад «щось червоне» чи «щось гладке». Також можна додати звуки («Почуйте спів птахів») запахи («Відчуйте запах хвої») і відчуття («Відчуйте, як сніжинка тане на обличчі»). Ця гра - чудовий спосіб для дітей проявити фізичну активність і спостережливість.
За матеріалами сайту "Розвиток дитини"